Pikema Sõpruse Päev

Pikema Sõpruse Päev on kodanikualgatus, mida veab kamp sõpru ja nende naised heast tahtest ja sisemisest põlemisest teha midagi Eesti meeste tervise heaks. Tänaseks on tänu toetajatele võimalus maksta töötasu kahele projektijuhile ajutiselt novembri ette valmistamisel ja läbi viimisel.

Ettevõtja Rain Vääna alustas sellise enda sõpradele pühendatud päeva korraldamist neli aastat tagasi. Päeva üks osa on tervisekontroll, muud tegevused on lõbusad ja meelelahutuslikud ettevõtmised, mida koos nautida. Nähes positiivseid tulemusi enda sõprade tervisekäitumises ja -näitajates, tekkis mõte korraldada taoline kampaania üle-Eestiliselt.

Pikema Sõpruse Päev on kodanikualgatus, mis toimub vabatahtlike toel. Ettevõtete ja eraisikute annetustega toetatakse sõnumi levimist.

Pikema Sõpruse Päeval on oodatud osalema kõik mehed.

Pikema sõpruse päeva eesmärk on panna mehed iseendast rohkem hoolima ning oma tervist regulaarselt kontrollima.

Kutsume mehi koos sõpradega valima üks enda seltskonnale sobiv päev novembris, mil veedetakse eriline päeva oma sõprade seltsis ja mille käigus läbitakse üheskoos ka tervisekontroll. Muljeid jagatakse tehtut piltide ja kogemuslugudega oma sotsiaalmeedias kasutades #PikemaSõprusePäev #PikemSõprus #FriendsForLife

Pikema Sõpruse Päeva kutsutakse üles korraldama novembri kuu jooksul.

Vajame sihikindlaid liidreid, kes julgustaksid oma sõpru, lähedasi ja kolleege Pikema Sõpruse Päevast osa võtma.

Tööandjaid kutsume üles hoolitsema oma töötajate eest, suunama neid regulaarselt tervisekontrolli ja andma neile selleks novembrikuu päevaks vaba päev ilma töötasus kaotamata.

Ainult tervisekontrollis käimine ei sütita, kuid plaanides päev kohtades, kus pole varem käinud, ja tehes asju, mida varem pole tehtud, on pealehakkamine suurem.

Rain Vääna, liikumise algataja, info@pikemsoprus.ee, +372 515 5544.

Analüüsid

Pikema sõpruse päeva raames on laboriarstid koos meestearst dr Margus Punabiga välja tootanud 2 paketti, kuni 35 aastasele mehele ja 35+ mehele. Need on üldised näitajad (hemogramm, põletikuanalüüs), südame-veresoonkonna haiguste riske näitav kolesterool, "hea" ja "halb kolesterool ja triglütseriidid, diabeedi riski näitav glükohemoglobiini analüüs, maksaseisundit ja alkoholi mõju organismisile näitavad 2 analüüsi (ASAT ja GGT) ning meessuguhormooni taset hindav testosteroon. 35+ mehel on lisatud paketti kuseteede põletiku näitav kusihappe analüüs ning eesnäärmevähi riski näitav PSA analüüs. Lisaks on soovituslik võtta esmaskuse uriinianalüüs kes soovib täpsemalt kuseteede ja eesnäärme põletike uuringut. Mehed, kes soovivad eriti põhjalikku tervisekontrolli, siis on soovituslik võtta lisaks 8 Eestis enamlevinud sugulisel teel haiguse pakett, see on uriini ja vereproovi alusel. Nendeks pakettideks ei pea olema paastunud, verd võib anda 2-3h peale söömist.

Vastused liiguvad www.digilugu.ee paari tööpäeva jooksul peale proovide andmist.

Kinkekaardi saab tellida SYNLABist. Hea isadepäeva kink. Kinkekaarti saab realiseerida veebruari lõpuni.

Kampaania raames on põhipakett tasuline ja sama hinnaga kõigis meditsiiniasutustes, kes Pikema Sõpruse Päevaga liitunud.

Pakett kuni 35a mehele -51 € Pakett 35+ mehele -61 € Sugulisel teel levivate nakkushaiguste pakett mehele- 12 € Tulemused ilmuvad www.digilugu.ee Ainult Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliinikul on eraldi hinnakiri.

Vaadake palun siit lehelt kaasajastatud infot: https://pikemsoprus.ee/et/tervisekontroll/

Soovitame meestel alustada üldisest terviseriski paketidest. Labori- ja meestearstid on töötanud välja kuni 35-aastasele mehele ja 35+ mehele paketid, mis koosnevad verenäitajatest ja vererõhu mõõtmisest.

Tulemused ilmuvad www.digilugu.ee. Kui soovite täpsemaid personaalseid selgitusi või Teil on mõni näitaja normist kõrvalekaldega, soovitame võtta ühendust kliinikumiga konsultatsiooni asjus, kus tervisekontrolli läbi viisite.

Vastused liiguvad automaatselt digilukku koos kirjalike kommentaaridega. Sealt näeb Teie tulemusi ka perearst. Kõikide eest saate oma tulemused ise varjatuks teha oma Digiloos, www.digilugu.ee

Ennetamine

Keskmise eesti mehe jaoks kipub arstilkäik täna ikka veel olema psühholoogiliselt raske, paljudele meestele suisa nagu tabu. Tugeval eesti mehel ju muresid olla ei tohi. Aga kui alustada lihtsast vereprooviga tervisekontrollist, ülevaade endast, oma kehast... Haigekassa andmestiku analüüs näitab, et mehed kasutavad kuni 50nda eluaastani tervishoiuteenust oluliselt vähem kui naised. Kui lõpuks jõutakse arsti juurde on vajalikud tervishoiukulud oluliselt suuremad kui naistel. See näitab, et meie mehed jõuavad arsti juurde sagedamini juba väljakujunenud ja tõsiste terviskahjustustega. Ennetava tervisekäitumise harjumus meie meestel kahjuks puudub.

Soovitava tervisekontrolli ajaks võiks olla vast vanusevahemik 30-50 eluaastat. Seal on mehed enamasti veel enam-vähem terved, kuid olulisemad süsteemsed terviseriskid on juba tuvastatavad ja paljud neist ka kenasti korrigeeritavad.

Kõige olulisem on see, et mehed, kellel on tervisekaebused, jõuaksid probleemide lahendamiseni võimalikult kiiresti. Kui ikka valud või ebamugavustunded või miskid muud funktsiooni häired ei taandu paari-kolme päevaga, tasuks nendega arsti vastuvõtule pöörduda. Kõik haigused on oma algstaadiumis ravitavad. Ennetamiseks võiks teha üldise tervisekontrolli

Kindlasti peaksid oma tervist regulaarset kontrollima kõrgenenud vererõhu, verepõhiselt südame-veresoonkonnahaiguste, maksaseisundi, diabeedi riski ja 35ndast eluaastast kuseteede ja eesnäärme seisundit.Eraldi tähelepanu vajavad kindlasti ülekaalulised ja suitsetavad inimesed. Terve ja kaebusteta mees võiks kontrollida oma üldisi riske ja põhinäitajate muutusi paari aasta tagant.