Pikema Sõpruse Päev

Pikema Sõpruse Päev on kodanikualgatus, mida veab kamp sõpru ja nende naised heast tahtest ja sisemisest põlemisest teha midagi Eesti meeste tervise heaks. Tänaseks on tänu toetajatele võimalus maksta töötasu kahele projektijuhile ajutiselt novembri ette valmistamisel ja läbi viimisel.

Ettevõtja Rain Vääna alustas sellise enda sõpradele pühendatud päeva korraldamist neli aastat tagasi. Päeva üks osa on tervisekontroll, muud tegevused on lõbusad ja meelelahutuslikud ettevõtmised, mida koos nautida. Nähes positiivseid tulemusi enda sõprade tervisekäitumises ja -näitajates, tekkis mõte korraldada taoline kampaania üle-Eestiliselt.

Pikema Sõpruse Päev on kodanikualgatus, mis toimub vabatahtlike toel. Ettevõtete ja eraisikute annetustega toetatakse sõnumi levimist.

Pikema Sõpruse Päeval on oodatud osalema kõik mehed vanuses 30-60.

Pikema sõpruse päeva eesmärk on panna mehed iseendast rohkem hoolima ning oma tervist regulaarselt kontrollima.

Kutsume mehi koos sõpradega valima üks enda seltskonnale sobiv päev novembris, mil veedetakse eriline päeva oma sõprade seltsis ja mille käigus läbitakse üheskoos ka tervisekontroll. Muljeid jagatakse tehtut piltide ja kogemuslugudega oma sotsiaalmeedias kasutades #PikemaSõprusePäev #PikemSõprus #FriendsForLife

Novembris algab ka aprilli lõpuni kestev Eesti meeste terviseuuring koostöös Eesti Haigekassa ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliinikuga, mille eesmärk on uurida meeste terviseseisundit ja leida lahendusi tervise parandamiseks. Tasuta tervisekontrolli on kuue kuu jooksul oodatud 3200 ravikindlustatud meest vanuses 40-49, kellele ei ole aasta jooksul tehtud põhjalikke terviseuuringuid.

Pikema Sõpruse Päeva kutsutakse üles korraldama novembri kuu jooksul.

Vajame sihikindlaid liidreid, kes julgustaksid oma sõpru, lähedasi ja kolleege Pikema Sõpruse Päevast osa võtma.

Tööandjaid kutsume üles hoolitsema oma töötajate eest, suunama neid regulaarselt tervisekontrolli ja andma neile selleks novembrikuu päevaks vaba päev ilma töötasus kaotamata. Haigekassa projektis osalemiseks: ca 40 ja enama mehe tervisekontrolliks on võimalik broneerida enda ettevõttesse mobiilne meditsiinibuss.

Kõigi oma päevast muljeid jaganud sõpruskondade vahel loositakse novembrikuu lõpuks välja kolm erilist auhinda: 360 KRAADI elamusi seiklejatele, Epp Kärsini koolitus armastajatele ja Apollo kinoelamused tugitoolisportlastele.

Ainult tervisekontrollis käimine ei sütita, kuid plaanides päev kohtades, kus pole varem käinud, ja tehes asju, mida varem pole tehtud, on pealehakkamine suurem. Leiad soovitusi kodulehelt ja Facebookist. Lisaks võib vaadata www.puhkaeestis.ee, www.kingitus.ee, www.kultuuriaken.ee.

Kaia Jõks, projektijuht, +372 502 4539

Analüüsid

Pikema sõpruse päeva raames on laboriarstid koos meestearst dr Margus Punabiga välja tootanud 2 paketti, kuni 35 aastasele mehele ja 35+ mehele. Need on üldised näitajad (hemogramm, põletikuanalüüs), südame-veresoonkonna haiguste riske näitav kolesterool, "hea" ja "halb kolesterool ja triglütseriidid, diabeedi riski näitav glükohemoglobiini analüüs, maksaseisundit ja alkoholi mõju organismisile näitavad 2 analüüsi (ASAT ja GGT) ning meessuguhormooni taset hindav testosteroon. 35+ mehel on lisatud paketti kuseteede põletiku näitav kusihappe analüüs ning eesnäärmevähi riski näitav PSA analüüs. Lisaks on soovituslik võtta esmaskuse uriinianalüüs kes soovib täpsemalt kuseteede ja eesnäärme põletike uuringut. Mehed, kes soovivad eriti põhjalikku tervisekontrolli, siis on soovituslik võtta lisaks 8 Eestis enamlevinud sugulisel teel haiguse pakett, see on uriini ja vereproovi alusel. Nendeks pakettideks ei pea olema paastunud, verd võib anda 2-3h peale söömist.

Vastused saab SYNLABis patsiendiportaalis minu.synlab.ee ja need liiguvad ka digilukku paari tööpäeva jooksul.

SYNLABis saab tellida paketi iseendale ja kinkekaardina. Hea isadepäeva kink. Kinkekaarti saab realiseerida veebruari lõpuni.

Paketi hind on juba loodud mõeldud sõpruskondadele ja määratud haigekassa hinnakirja alusel.

Tasuline, kampaania raames põhipakett on sama kõigis asutustes. Lisaks toetab Haigekassa Meestekliinik Eesti mehe terviseuuringut, kus osalejad mehed saavad tasuta ning täpsema ülevaate oma tervise hetkeseisust. Seda 6 kuu jooksul novembrist.

Ankeedi saavad need mehed, kes on pikemsõprus.ee lehel end registreerinud. Ei tasu peljata küsimuste põhjalikkust kuni intiimsete üksikasjadeni välja, sest ainult niimoodi on võimalik testist saada maksimum, kui võtad aja ja oled aus.

Kuni 35 aastasel mehel on 10 vereanalüüsi ja vererõhu mõõtmine alates 47 eurot, 35+ mehel on kokku 12 analüüsi (lisaks PSA ja kusihappe analüüs) ja vererõhumõõtmine alates 57 eurot. Tulemused saate koos arstide üldiste kirjalike kommentaaridega analüüside kohta. Lisaks võib võtta arstikonsultatsiooni- Meestekliiniku konsultatsioon 35€, SYNLABi laboriarsti konsultatsioon 24€.

Ravikindlustatud mehed vanuses 40-49, kellele ei ole aasta jooksul tehtud põhjalikke terviseuuringuid.

SYNLAB meditsiinilaborid, Qvalitas ja Medicum arstikeskused ning TÜK Meestekliinik.

Soovitame meestel alustada üldisest terviseriski paketidest. Labori- ja meestearstid on töötanud välja kuni 35-aastasele mehele ja 35+ mehele paketid, mis koosnevad verenäitajatest ja vererõhu mõõtmisest.

Vastustega on kaasas arstide poolt kirjutatud üldised kommentaarid iga analüüsi kohta. Kui soovite täpsemaid personaalseid selgitusi või Teil on mõni näitaja normist kõrvalekaldega, soovitame Pikema sõpruse meeste tervisekuu raames soovitame Meestekliiniku telefoni teel nõustamist. Sel juhul saaksite ühe tööpäeva jooksul peale tellimuse vormistamist omale maili põhjaliku tervisealase küsimustikuga ja kui Meestekliinik saab Teie ankeedi ja digiloost Teie tulemuse, võtavad nad Teiega ühendust.

Vastused liiguvad digilukku koos kirjalike kommentaaridega. Sealt näeb Teie tulemusi ka perearst ja kui osalete Meestekliiniku projektis, siis annate nõusoleku ka neile vaatamiseks. Kõikide eest saate oma tulemused ise varjatuks teha oma Digiloos.

Ennetamine

Keskmise eesti mehe jaoks kipub arstilkäik täna ikka veel olema psühholoogiliselt raske, paljudele meestele suisa nagu tabu. Tugeval eesti mehel ju muresid olla ei tohi. Aga kui alustada lihtsast vereprooviga tervisekontrollist, ülevaade endast, oma kehast... Haigekassa andmestiku analüüs näitab, et mehed kasutavad kuni 50nda eluaastani tervishoiuteenust oluliselt vähem kui naised. Kui lõpuks jõutakse arsti juurde on vajalikud tervishoiukulud oluliselt suuremad kui naistel. See näitab, et meie mehed jõuavad arsti juurde sagedamini juba väljakujunenud ja tõsiste terviskahjustustega. Ennetava tervisekäitumise harjumus meie meestel kahjuks puudub.

Soovitava tervisekontrolli ajaks võiks olla vast vanusevahemik 30-50 eluaastat. Seal on mehed enamasti veel enam-vähem terved, kuid olulisemad süsteemsed terviseriskid on juba tuvastatavad ja paljud neist ka kenasti korrigeeritavad.

Kõige olulisem on see, et mehed, kellel on tervisekaebused, jõuaksid probleemide lahendamiseni võimalikult kiiresti. Kui ikka valud või ebamugavustunded või miskid muud funktsiooni häired ei taandu paari-kolme päevaga, tasuks nendega arsti vastuvõtule pöörduda. Kõik haigused on oma algstaadiumis ravitavad. Ennetamiseks võiks teha üldise tervisekontrolli

Kindlasti peaksid oma tervist regulaarset kontrollima kõrgenenud vererõhu, verepõhiselt südame-veresoonkonnahaiguste, maksaseisundi, diabeedi riski ja 35ndast eluaastast kuseteede ja eesnäärme seisundit.Eraldi tähelepanu vajavad kindlasti ülekaalulised ja suitsetavad inimesed. Terve ja kaebusteta mees võiks kontrollida oma üldisi riske ja põhinäitajate muutusi paari aasta tagant.